URFADOSK

DOĞAYLA DOST
Haber ve duyuru için

18 Ocak 2023 CUDİ ANTİK KENTİ VE ANIT ZEYTİN AĞACI YÜRÜYÜŞ ROTASI.

URFADOSK SPOR KULÜBÜ ŞANLIURFA'YA YENİ YÜRÜYÜŞ ROTALARI KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR.YENİ YÜRÜYÜŞ ROTAMIZ : CUDİ ANTİK KENTİ VE ANIT ZEYTİN AĞACI YÜRÜYÜŞ ROTASI.

Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (Urfadosk) kurulduğu 2009 yılından beri kulüp tüzüğünde yazdığı gibi bulunduğu yörenin doğa ,tarih ve turizm değerlerini yürüyerek keşfetme ve doğa yürüyüş rotaları oluşturma sorumluluğunu, araştırarak ve gerçekleştirerek göstermektedir.
Urfamıza kazandırdığımız yeni rotamız 8 Ocak 2023 Pazar günü otuz (30) doğaseverle yola çıkarak tamamladığımız Eyyübiye Altınbaşak mahallesindeki Yukarı Cudi ve Zeytinlik yerleşimleri içinde yeralan Cudi Antik Kenti ve Anıt Zeytin Ağacı rotasıydı.
Yürüyüşümüze sisli bir havada başlayıp,güneşli bir havada Zeytinli mahallesi Anıt Zeytin Ağacı'na ulaşarak tamamladık.Toplam 12 km süren doğa yürüyüşüne katılan doğaseverler tatlı bir yorgunlukla doğanın farklı hava koşullarını yaşayarak ve doğa güzelliklerini görerek güzel bir etkinlik gerçekleştirdiler.
Fatik dağlarının bitim noktasının en üst kısmındaki Cudi antik kenti merkez ilçenin son sınırı ve Akçakale ilçesinin başlangıç noktasında, resmiyette Eyyubi’ye ilçesine bağlı Yukarıçaykuyu mahallesinde, ancak Altınbaşak mahallesi ve Akçakale ilçesine bağlı Yukarıçimpolat sınırına da çok yakın.
Şehir merkezine doğru uzanan Fatik dağları üzerinde eski yapıya ait birçok iz var. Define avcılarının bu sıradağlar üzerinde rahat bir şekilde define aramaları ve eserlere verdiği zararlar bölgenin kaderine terk edilmiş olmasının en büyük göstergesidir. İlgisizlikten kaderine terk edilmiş Zeytinli mahallesinde yer alan anıt zeytin ağacının etrafında da eski kalıntılara yapılara çokça rastlanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ağacın güney tarafında bulunan mağaralar ve Sofik bölgesi. Bölge adeta turizm yerleşkesi.Şuanki turizm gözdelerimiz 12 Taştepeler gibi gözönünde değil ve araştırılmayı bekliyor. İlginç olan anıt zeytin ağacının yer aldığı köyün bölgede bilinen isminin de Göbekli olması.Bu ilginçlik sıradışı bir rastlantıya benziyor.
Bu kadar geniş alana yayılmış ve bölgeye hakim tepelerin üzerinde bulunan tarihi ve turistik alanlarının çevresinde üzülerek gözlemlediğimiz gerçekleri de sizlerle paylaşmak istiyoruz.
İlk saptamamız, bölgeye ulaşmak için yürüdüğümüz Cudi vadisinde bulunan kirli ve rahatsız edecek şekilde pis kokulu akarsu sanayi bölgesinden gelmekte ve çevreye olumsuz zararlar vermektedir.Yer yer gölet halinde geniş alana yayılmış su akıntısı, insanların yaşam kalitesine zarar verici duruma gelmiş. Sanayi bölgesinden gelen ve vadiden geçen akarsu siyah rengi ve pis kokusuyla çevresel kirliliğe yolaçmakta ve bölge insanını görüntü ve kokusuyla rahatsız ettiği gibibölge sakinlerinin ve hayvanlarının hasta olmaları için ortam sağlamaktadır. Vadi boyunca yerleşim alanları mevcut ve rastlayıp görüştüğümüz bölge halkı da bu akarsuyun kokusundan ve kirliliğinden oldukça rahatsız.
İkinci saptamamız, takdir edileceği gibi Zeytinli mahallesi Anıt Zeytin Ağacı'na ulaşım için yollar asfaltlı ve yolda turizm yönlendirme işaret levhaları yapılmış.Ancak yaklaşık 1350 yıllık anıt ağaç olarak açıklanan, bölge sakinleri tarafından da daha yaşlı olduğu iddia edilen anıt zeytin ağacının çevresi taşlarla yükseltilerek çevrilmiş olmasına karşın koruma altına alındığı belirten ,ağaçlara asılan ve anıt ağaç olduğunu belgeleyen hiçbir bilgilendirme levhasının olmamasıdır.Ayrıca bu anıt ağacı ziyaret edenler istedikleri gibi ağaca yaklaşarak ,dalları arasına girip oturarak fotoğraf çekilmeleri vb. davranışların ağaca zarar verebileceğini belirten uyarıcı açıklamaların yapılmadan anıt ağacı öylece kendi haline bırakılmasıdır.
Urfadosk olarak tarihi yapıların kendi hallerine bırakılarak yokedilmesine fırsat sağlanmasına ve önlenebilir çevre kirliliğine duyarsız kalmak istemiyoruz. Yine Urfadosk olarak çevre sorunlarına dikkat çekip ,kaderine terk edilmiş yeni yerleri keşfederek,yürüyüş rotaları oluşturarak kadim şehrimize değer katmayı,tanıtmayı sorumluluğumuz olarak kabül edip,yetkilileri ve kamuoyunu kente sahip çıkmaya çağırıyoruz.
@valisalih_ayhan @zabeyazgul @mehmetkus@sanliurfaiktm

Bu doğa yürüyüşümüze katılan doğa dostlarına,bölgeyi tanıyan ve rehberlik yapan Mehmet Aslan'a ve yürüyüş organizesinde görev alan Urfadosk ailesine yönetim kurulu olarak teşekkür ederiz