URFADOSK

DOĞAYLA DOST
Haber ve duyuru için

Dağ Bisikleti


Gürültü ve kalabalıktan uzaklaşmak ve doğa ile iç içe bir yolculuk yapmak isteyen amatör ve profesyonel sporcular dağ bisikleti sporuna yönelir. Engebeli araziler dağ bisikleti için uygun alanlardır. Eşsiz manzaraların eşlik ettiği, farklı zorluk seviyesindeki rotalar çeşitli uzunluklara sahiptir. Bu nedenle, bazen haftalarca süren yolculuklar gerçekleştirilir. Bu rotalar kısmen bellidir; fakat bisikletçiler güzergahı kendilerine göre de değiştirebilir.

Solo ya da ekip halinde yapılabilen dağ bisikleti sporu belirlenen güzergahlarda ilerlemeyi ifade eder. Doğal ya da özel olarak hazırlanan parkurlarda gerçekleştirilen bu sporda kondisyon oldukça önemlidir. Çeşitli uzunluklara sahip olan rotaların bazıları birkaç saat, bazıları ise birkaç hafta sürebilir. Bu nedenle, engebeli arazi yapısına uygun donanımlı bir bisikletin yanı sıra sporcuların fiziki durumları belirleyicidir. Dağ bisikleti sürüş tekniklerine hakimiyet de yolculuk sırasında sporcuların işini kolaylaştıracaktır.

Dağ bisikleti modelleri şehir içinde kullanılsa da, aslında doğa sürüşleri için tasarlanmış bisikletlerdir. Dağ bisikleti özellikleri arasında outdoor kullanıma uygunluk, kaymayı önleyen derin ve dişli tekerler, dayanıklılık ve sağlamlık bulunur. Kalın tekerlekli dağ bisikleti modelleri daha kontrollü gidebilmeyi sağlar.

26 jant ve 29 jant dağ bisikletleri en sık kullanılan modellerdir. Rampalardan ve eğimli arazilerden çok daha rahat çıkmayı sağlayan bu modeller, dağ bisikleti önerisi almak isteyenlere tavsiye edilen ilk modellerdir.

21 vites dağ bisikleti ise vites ve pedal uyumunun yüksek olduğu modellerin başında gelir. Disk frenli dağ bisikletleri özellikle fazla engebeli arazilerde kontrollü bir sürüş sağlar. Dağ bisikleti modifiye edilerek de kullanılabilir. Çeşitli parçaları kendiniz birleştirerek en uygun modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

Engebeli arazilerde yapılan dağ bisikleti iniş ve çıkışlarda sporcuları zorlayabilir. Bu nedenle havanın nispeten daha açık ve sıcak olduğu bahar ve yaz ayları bu spor için daha uygundur. Bununla birlikte, koruyucu ve kalın kıyafetlerle soğuk havalarda da dağ bisikleti sporunu yapabilirsiniz.