URFADOSK

DOĞAYLA DOST
Haber ve duyuru için

Kanyon Geçişi (Kanyoning )


Risk oranı en yüksek doğa sporlarından olan kanyoning, diğer adıyla kanyon geçişi, deneyim ve yüksek performans gerektiren bir spor. Doğa harikası kanyonları keşfetmek ne kadar heyecan vericiyse, gerekli önlemleri almak da bir o kadar önemli. Kanyon geçişi yapmaya karar verdiğiniz bölgeyi, mevsimsel şartları ve araziyi önceden araştırın.

Parkura mutlaka sizden daha önce bu kanyonu geçmiş bir ekiple veya deneyimli bir rehber ile çıkın. Kanyoningde riski arttıran en önemli unsur yağıştır. Kısa bir yağış kanyonun içinde sele dönüşebilir. Bu nedenle eğer hava yağışlıysa asla kanyona girmeyin, yağış bittikten en az 2 gün sonra parkura çıkın. Doğanın sürprizleri ile karşı karşıya kalabileceğiniz kanyonda her şey gözüktüğü gibi olmayabilir; bu nedenle çok dikkatli olmanızı ve gerekli tedbirleri almanızı öneriyoruz.

Kanyoning için en uygun dönem ise yaz mevsimi. Ülkemizdeki en popüler kanyoning noktalarına gelince; Kastamonu - Valla Kanyonu, Kocaeli - Ballıkayalar Kanyonu, Kastamonu - Ersizlerdere Kanyonu, Antalya - Köprülü Kanyon, Fethiye - Saklıkent ve Bilecik - Yenipazar Kanyonu en çok tercih edilen kanyon geçişi parkurlarından.