URFADOSK

DOĞAYLA DOST
Haber ve duyuru için

Buz Tırmanışı

 


Diğer bir adı donmuş şelale tırmanışı olan spor dalıdır.Dere yataklarındaki dökülme bölgelerinde oluşan çok çeşitli şekil ve hacimde meydana gelen ve ülkemizde 1-2 ay gibi kısa bir süre gözlemlenen veya tırmanış yapılabilen hava sıcaklıklarının ani düşüşü sonucu oluşan büyük buz kütleleri üzerinde buz aleti (kazma) , buz burgusu ve vidası, dinamik ip, ekspress bağlantı elemanları, krampon (çeşitleri mevcut), teknik giyim malzemesi gibi dağcılık araç gereç elemanları yardımıyla belli bir tırmanış hamlesinden oluşan sekansı takip eden dikey buz kütlesi üzerinde yükselmeye verilen isimdir.

Buz tırmanışı doğası gereği bir çok riski barındırmaktadır. Buz kalitesinin iyi olmaması, erimesi, kolay kırılgan olması, hava sıcaklığının artışı, rüzgar vb. faktörler buz kalitesini etkilemektedir. Bu durum da olası tırmanış anlarında riskleri beraberinde getirmektedir. O nedenle yeterli eğitim ve teknik güvenlik donanımına sahip olunmadan yapılması tavsiye edilmez. 

Buz tırmanışında kullanılan temel ekipmanlar teknik buz kazmaları ve buz kramponudur. Normal yürüyüş kazmalarından ayrı olarak teknik buz kazmaları özelleştirilmiş ekipmanlardır. Bu ekipmanların buz içerisinde en az 1 cm kadar girişleri tırmanış için yeterli dayanımı sağlar. Buz vidaları, ipler, perlonlar, emniyet kemeri, iniş setleri, express setleri, kask vb. teknik güvenlik ekipmanlarıdır.Akan bir şelalenin donması için hava sıcaklığının en az 1 hafta boyunca sürekli -10, -15 derece ve altında olması gerekiyor. Tabi ki bu şelalenin debisi, akan su miktarı, yüksekliği vb. bir çok dış etkene bağlı olsa da, ülkemizdeki şelale tırmanışları için hava durumu en büyük etken. Donmuş şelaleler dışında yüksek dağlarımızın özellikle güneş almayan, vadi tırmanış bölümlerinde buzul tırmanış rotaları yer almaktadır. Bu rotalara alpin buz (alpin ice) tırmanış rotası da denmektedir. Donmuş şelalelerden oluşan rotalara ise, sulu buz (water ice) rotaları denilmektedir. Tırmanış rotasının zorluk derecesi ise, buzun tipi, dikliği, açısı gibi mevsimsel özelliklere bağlı olarak değişir. Hem buz hem de kaya tırmanışını içeren rotalara ise mix rotalar denir.