URFADOSK

DOĞAYLA DOST
Haber ve duyuru için

Dağ Koşusu


Patika koşusu, yol koşusundan farklı bir koşu çeşididir. Genellikle orman içinde dar patikalarda gerçekleştirilir. Yaygın olarak dağlar, çöller, tepeler, orman ve dar geçişlerin olduğu engebeli orman arazileri kullanılır. Ülkemizde dağ koşusu da denen yol dışı koşuların bir türüdür.

Patika koşusunun birçok farklı mesafede uygulanmaktadır:

Kısa parkurlar, ultra maratonlar, bir haftalık trekkingleri kısaltan gezi parkurları. Dünyada gittikçe artan sayıda insan günlük antrenman veya egzersiz olarak patika koşusunu tercih etmektedir. Eklemlerinizi koruyan bir zeminde, temiz hava ve doğanın eşsiz renkleri ile beraber koşmak size sıradan egzersizden çok daha fazlasını sunar.

Dağ (Patika) koşularında bazen aralıklı işaretlemeler ile, bazen harita veya GPS yardımı ile parkur koşulur.

Adidas Geyik Koşuları, aralıklı işaretleme ile koşulan, yön bulma becerisi ölçmeyen bir patika yarışıdır. Yine de, koşarken işaret takip etmeye alışmak gerekebilir.

Parkur sayfalarında açıklandığı üzere rotalar patika koşusu normlarında aralıklı işaretler (üçgen bayrak, renkli ahşap işaretler, şerit kurdeleler ve bazen ikaz şeritleri) takip edilerek koşulacaktır. Öndeki koşucuya yetişmek için koşarken işaretleri takip etmek koşucunun kendi sorumluluğudur. Sapaksız ana yollar dışında (bu bölümlerde işaretlerin arası 70m - 100m olabilir) bir işaretten en az bir sonrakini görebilirsiniz. Sapaklara yaklaştığınızda işaretleme sıklaşır. Koşarken sadece önünüzdeki koşucuya bakmayın, rota üstündeki işaretlerin gelişine de bakın. Eğer işaretler uzun süredir gelmiyorsa, önünüzdeki koşucu(lar) yanlış yöne sapmış olabilir.

Patikada koşarken yolda koştuğunuzdan daha yavaş koşmanız normaldir. Patikalara yeni başlayanlar, düz asfalt koşularına göre %20 daha yavaş koşarlarsa şaşırmasınlar! Yokuş tırmanma dışında, zeminin bozuk olması ve işaret takip etmek alışana kadar sizi yavaşlatır. Bozuk zeminde ve çamurda koşmaya alışana kadar kontrollü bir hızda ilerlemek çok iyi bir fikirdir.Adidas Geyik Koşuları parkurları (hem 4K hem 14K) kısa sayılabilecek (300m ilerlediğiniz) sert tırmanışlar içerir. Parkurda birçok yerlerde ayak engebeli zemine basar. Zeminde çamur, dal parçaları, kaygan kuru (veya ıslak) yapraklar, zaman zaman üstünden atlamanız gereken kalın dal-kütük veya ağaç kökleri bulunabilir.

Patika koşularının yapıldığı ormanlık araziler çoğu zaman şehir merkezinden daha ıslak ve çamurludur. Yaz aylarında bile dönüş için yedek kıyafet ve ayakkabı getirilmesi önerilir. Patika koşu ayakkabıların altı toprak ve çamurda daha iyi tutuş sağlar. Patikada koşarken, özellikle ıslak havalarda, ıslandığında bile sıcak kalmak için pamuk içermeyen kıyafetler tercih etmenizi öneririz.